17. yüzyıl rahibesi mektubunun Şeytan’dan geldiğini söyledi, ancak şimdiye kadar çözülemedi

Milyonlarca insan her gün internette sörf yapıyor. Çoğumuzun bilmediği şey ise, hepimizin haberler, oyunlar ve sosyal medya paylaşımı için kullandığı günlük internette şifrelenmiş ve gizli pusuya yatmanın aynı zamanda bitcoin, uyuşturucular, siber suçlar ve diğer şüpheli konularla dolu Karanlık Web olduğudur.

Ancak bu durumda, Karanlık Ağ yararlıydı, bilim adamlarının yakın zamanda bir İtalyan rahibenin Şeytan’ın kendisine yazdığı bir mektubu çevirmesine izin veren bir kod kırıcıyı ortaya çıkardı.

300 yıldan fazla bir süredir, araştırmacılar tuhaf belgedeki sembolleri ve harfleri deşifre edemedikleri için engellendiler. Live Science’a göre , Sicilya’daki Catania eyaletindeki Ludum bilim müzesinin müdürü Daniele Abate, Dark Web’in mektubu deşifre etmelerini sağlayan zeka düzeyinde bir kod kırma sistemi sağladığını söyledi. ” İstihbarat servisleri tarafından şifre kırmak için kullanıldığına inandığımız yazılımı duyduk. Mektubun bir kısmını çözmek ve gerçekten şeytanca olduğunu göstermek için yazılımı eski Yunanca, Arapça, Runik alfabesi ve Latince ile hazırladık ”dedi. “Mektup, kısaca yazılmış gibi görünüyordu. Rahibe Maria’nın bildiği eski alfabeleri kullanarak yeni bir kelime haznesi oluşturduğunu tahmin ettik. Ünlüleri bulmak için hecelerin ve grafizmaların [semboller olarak tasvir edilen düşünceler] harfte nasıl tekrarlandığını analiz ettik ve sonuçta rafine bir şifre çözme algoritması elde ettik . “

Hikaye 1676’da Sicilya’daki Palma di Montechiaro manastırından Rahibe Maria Crocifissa della Concezione’nin Şeytan tarafından ele geçirildiğini iddia etmesiyle başlıyor. Abbess Maria Serafica’nın yazdığı manastır kayıtları, inancıyla günlük olarak mücadele ettiğini, kendisini yalnız bırakmayacak kötü ruhlara karşı neredeyse her gece savaştığını ve çığlık attığını gösteriyor.

Palma di Montechiaro manastırı CC BY-SA 3.0
Palma di Montechiaro manastırı CC BY-SA 3.0

İsabella Tomasi olarak doğan Rahibe Maria, 15 yaşındayken Benedictine manastırına katılmıştı ve diğer Rahibeler ve Başrahipler tarafından tanınmış ve beğenilmiştir. Bir Ağustos günü, Rahibe Maria’yı, elinde mürekkep lekeli bir suratla, bir mülk sırasında yazdığı bir mektubu tutarak, yerdeki odasında buldular.

Mektup, çözülemez bir dilde yazılmış 14 satırdı. Rahibe Maria, mektubun kendisini Tanrı’dan çalmak için Şeytan tarafından yazıldığını iddia etti. Mektupta kullanılan karakterler rünler, modern stenografi ve diğer dillerden alfabetik harflerin bir kombinasyonuna benziyordu. Abbess Maria Serafica’ya göre, Rahibe Maria mektubu imzalamayı reddetti, bunun yerine daha sonra kutsandığı “Ohimé” (oh ben) yazdı.

17. yüzyılda ya da on yıllar sonra kimse mektubu çözemedi. Artık deşifre edildiğine göre, araştırmacılar mektubun, insanların Tanrı’yı ​​ve Zerdüşt’ü nasıl icat ettiklerini anlattığını söylüyorlar. Tanrı ve İsa’nın “ağır ağır” olduklarını ve “sistemin hiç kimse için çalışmadığını” iddia ediyor. Ayrıca Styx Nehri’nden de bahsediyor ve “ Belki şimdi Styx kesindir ” diyor.

Styx Nehri, Yunan mitolojisinde yaşayan dünyanın ölümden ayrılması olarak görünür. Biri öldüğünde, ruh Styx Nehri’ne ulaştı ve feribotcu Charon’un ruhu Yeraltı Dünyası’na teslim etmesini bekledi. Eğer aile ölen kişiyi bir bozuk para ile gömdüyse, Charon onları seve seve nehrin karşısına geçirip yeni bir beden ve yaşam bekliyordu.

Değilse, nehirde yüzmeye çalışma ya da madeni parayı sağlamayan aileye musallat olma seçeneğine sahipti. Styx Nehri, su perisi Thetis tarafından oğlu Aşil’i nehre daldırarak ölümsüz kılmak için de kullanıldı – annesinin onu tuttuğu topuk onun zayıf noktası olduğu ortaya çıktı ve Hector’un onu öldürmesine izin verdi. Zeus tarafından yönetildiği iddia edilen zehirli bir ok.

Abate, Rahibe Maria hakkında daha fazla şey keşfetmenin mektubun içyüzüne ışık tutacağını biliyordu. İyi eğitimli Rahibe Maria’nın şizofreni veya belki de bipolar bozukluktan muzdarip olduğu kanısındadır. Görünüşe göre şizofreni en mantıklı cevaptır, zira bunlardan muzdarip olanlar genellikle onlara belirli şeyler yapmalarını söyleyen sesler duyar.

Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar, mektubun nihayet tercüme edildiğini öğrenmekten heyecan duydu, ancak gerçek araştırma ve bulgular henüz yayınlanmadı ve bu da akran incelemesine izin verdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *